Zdieľaná ekonomika a jej regulácia (Regulácie I.)

Autor: Andrej Antal | 29.11.2019 o 9:42 | (upravené 29.11.2019 o 11:02) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  152x

Zlé regulácie zhoršujú kvalitu života nás všetkých, je tomu tak, lebo vedú k neefektivite a plytvaniu zdrojmi a často krát chránia iba vybrané skupiny.

Zdieľaná ekonomika prináša úplne nový prístup k obchodovaniu/obchodným stykom. Firmy a podniky umožňujú zákazníkom zastávať v tomto styku nové role a robiť rôzne úlohy, ktoré boli predtým výlučne v réžií podniku. Úlohou štátu by malo byť vytvoriť vyhovujúce právne prostredie pre fungovanie týchto nových foriem podnikania.

Od doterajšej regulácie pre formy stykov podnik-zákazník (b2c) alebo podnik-podnik (b2b) sa posúvame k forme styku zákazník-zákazník (c2c/peer-to-peer), kde firma vystupuje v novej forme tvorcu trhu (market maker).

Hoci spoločnosti typu peer-to-peer poskytujú podobné výrobky a služby, aké sa poskytujú na tradičných trhoch, spôsob dodania je veľmi odlišný. V bežnom styku majú spoločnosti zvyčajne tendenciu mať silnejšiu vyjednávaciu pozíciu ako spotrebitelia a preto je veľká časť súčasných právnych predpisov zameraná na ochranu slabšej strany, spotrebiteľa, pred postavením spoločnosti. Na trhu c2c sa tento rozdiel vo vyjednávacej sile nemusí nevyhnutne vyskytovať, aj vďaka väčšej transparentnosti a rovnosti informácií účastníkov na tejto forme styku, ktorá je umožnená prehľadnosťou týchto platforiem, ale aj možnosťou účastníkov hodnotiť kvalitu poskytovania služieb či tovarov.  

A preto súčasné regulácie môžu demotivovať zavádzanie platforiem typu peer-to-peer na strane ponuky, keďže kvôli týmto reguláciám strácajú tieto spoločnosti svoju konkurenčnú výhodu a spotrebitelia výhody väčšej konkurencie na trhu.

Samozrejme je veľmi dôležité vymedziť hranicu medzi spoločným zdieľaním a tradičnými obchodnými činnosťami. Napríklad jednotlivec, ktorý zdieľa 10 automobilov prostredníctvom svojej online platformy, do tejto kategórie nespadá. Je kľúčové, aby tvorcovia politiky poskytovali v tejto veci jasnosť. Podniky, ktoré chcú investovať do budovania platformy a vytvárania komunít, musia vedieť, či ich trh bude existovať už o rok, alebo či regulácia umožní hospodársku súťaž s konvenčným priemyslom.

Ďalšou výzvou, ktorej v súvislosti so zdieľanou ekonomikou čelíme je zdanenie príjmov vzniknutých v súvislosti s touto činnosťou. Vo všeobecnosti je možné potrebu zdanenia príjmov v tejto oblasti rozdeliť na dve skupiny: 1. na úrovni dodávateľa produktu/služby, 2. na úrovni zastrešujúcej firmy (market makera).

Na prvej úrovni je potrebné vytvoriť vyhovujúcu právnu formu pre poskytovateľov týchto tovarov a služieb. Poskytovatelia musia byť jednoduchosťou registrácie a zdanenia príjmov zo svojej činnosti presvedčení o výhodnosti tohto riešenia aby nedochádzalo k ich úniku do šedých či čiernych foriem práce. Takýmto riešením by mohla byť voľná živnosť poskytovateľa zdieľaných služieb a voľná živnosť poskytovateľa zdieľaného hnuteľného alebo nehnuteľného majetku. Kontrola výšky ich príjmov z tejto činnosti môže byť veľmi jednoduchá. Zastrešujúce firmy by mohli totiž poskytnúť výpis príjmov všetkých poskytovateľov na svojich platformách, čo by pre nich nemalo predstavovať veľkú prekážku.

A práve takúto ústretovú spoluprácu firiem je možné očakávať za predpokladu poskytnutia výhodných podmienok pre ich činnosť. S tým súvisí aj zdanenie na úrovni 2.. V tomto prípade nie je vhodné bojovať s ich legálnym využívaním možností, ktoré sú im súčasným systémom dopriate ako napr. využívanie tzv. daňových rajov. Naopak je vhodné pre nich vytvoriť prostredie, v ktorom sa stane spolupráca a vzájomne korektné zachádzanie prospešným pre obe strany.

Dúfam, že sa vám blog páčil. Slúži ako otvorenie tejto témy, v budúcnosti sa budem venovať aj konkrétnym prípadom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?